WITAMY NA STRONIE KOSZALIŃSKIEGO KLUBU TRIATHLONOWEGO  TRIATHLON TKKF KOSZALIN

Dziękuję Tobie za odwiedziny

Nazywam się Radosław Gudaniec

Rozejrzyj się po naszej stronie internetowej
i poznaj nas lepiej.

Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, napisz parę słów w księdze gości

Zapraszamy do wspólnych Treningów.

Jest nas coraz więcej, co widać i słychać !

Zapraszam do pływania, jazdy na rowerze, biegania.

TRIATHLON CZEKA NA CIEBIE


Polecane zawody Triathlonowe

na rok 2017

1 Lipiany , Charzykowe ,, Jastrowie, Gdynia , Frankfurt n/Menem., Przechlewo


21-23 Odbyły sie Mistrzostwa Polski w Pływaniu w Olsztynie Master. Dorota Gudaniec zdobyła 7 medali/ 2 srebne , 3 brązowe , oraz 2 brązowe w sztafetach Klubowych. Gratulacje !


Wyjście z wody , half Ironmen Charzykowy. Radek Gudaniec IV miejsce +50 czas 5:17,24

Andrzej Adamczak na trasie Half Ironmen Charzykowy , biegnie po pierwsze miejsce w swojej kategorii.

Dorota Gudaniec najlepsza w Polsce Triathloniska w kat +50 .Trasa rowerowa TRI Charzykowo 12 czerwiec 2016

TRI Przechlewo Trening Koleżeński 09.07.2016

TRI Przechlewo Trening Dorota Gudaniec

TRI Przechlewo Kuba Michalski

TRI Przechleo Trening Pływavki 2016

TRI Przechlewo Trening Kolarski
TRI Przechlewo , trening Kolarze Władek i Kuba w oczekiwaniu na start.
TRI Przechlewo , start etapu Kolarskiego 09.07.2016

MARZENIA STARTOWE...


Pokonać siebie Fizycznie i Psychicznie= "Bieg Śmierci"

1jpg

Wprowadzenie...


Z trudem idę pod górę mozolnym tępem, moje łydki krzyczą. Rozglądam się dookoła i patrzę na rzeź dookoła mnie. Jeden koleś jest na ziemi i ledwo się trzyma zapierając dłońmi i klęcząc na kolanach, kolejny duży muskularny facet leży na plecach krzycząc w bólu gdy w tym samym czasie jakaś kobieta pomaga mu rozmasować skurcze w nogach. Setki powykręcanych twarzy pokazujących agonie palących mięsni nóg. Ból który znajduje się na granicy ludzkiej wytrzymałości. Wszyscy mamy skierowane oczy na jeden cel; dostania się na szczyt góry.

Nie będzie łatwiej po pokonaniu tego zadania. Musimy wrócić i zmierzyć się z kolejną olbrzymią górą kolejny raz mierzącą ok. 16km, podczas gdy na plecach nosisz 20kg militarny sprzęt który jest dla ciebie ciężarem. To jest bieg pierwszego wyścigu Śmierci w Toronto w Moonstone. Góry co oznacza że musisz wchodzić w stronę nieba a o zbiegach możesz tylko pomarzyć. Do wyścigu zapisało się prawie 19 tysięcy ludzi. Ludzi którzy chcą się przekonać czy są wystarczająco twardzi aby przetrwać ten wyścig.

„Startuje w wyścigu jako drużyna razem z moim mężem oraz z dwoma najlepszymi biegaczkami z Toronto-bliźniaczkami Melani i April Boultbee”mówi Susan Wit. „Wiedziałam że będę najwolniejsza ale tak jak strona internetowa mówi „ Wyścig Śmierci to nie zawody, to wyzwanie””.


2jpg

Jak powstał Wyścig Śmierci…


Popularność Wyścigu Śmierci zaczęła diametralnie rosnąć od 2009, zaczęto dyskutować w świecie biegaczy jak taki wyścig można porównać z tradycyjnymi biegami. Trwający szał na wyścig zaczął się w 2011 na popularnym forum letsrun.com. Jeden biegacz skomentował; „Jest to nowe dziwactwo dla ludzi którzy nie są za dobzi w bieganiu, i chcą zataić ten fakt, więc aby rozwiązać ten problem wybierają tego typu zmaganie”

Dyskusje nadal trwały. Na forum internetowym run.world ktoś napisał; „Katorżniczy Wyścig Śmierci jest wybierany przez ludzi którzy nie chcą przygotowywać się w sposób jak przygotowują się biegacze do maratonów lub pół maratonów. Ci ludzie chcą również podczas swoich przygotowań , poczuć że przekraczają swoje granice. Są to nie tylko granice wytrzymałości fizycznej ale również wytrzymałości psychicznej”. Inna gazeta pisze „Jest to wspaniały marketing. Prawdopodobnie już nie długo stanie się równie popularne jak powszechnie nam znany maraton, tylko że nowa moda na pewno nie utrzyma się na rynku długo”

Pomimo krytyki, popularność tej imprezy wcale nie malała. W Wyścigu śmierci w 2010 roku wystartowało 20,000 uczestników którzy wzieli udział w 3 wyścigach które odbywały się w tym czasie w USA.W 2012 roku liczba Wyścigów Śmierci wzrosła do 35 odbywanych na całym świecie. Spodziewano się wówczas że wystartuje 460,000 uczestników z szacowanym dochodem z imprezy na 70 milionów dolarów. W 2013 roku organizatorzy zaplanowali powiększyć imprezę do 70 wyścigów w USA, Kanadzie ,Europie, Japonii, południowej Afryce, Australii, Nowej Zelandii, z nadzieja przekroczenia 1 miliona uczestników i 200 milionów dolarów dochodu. Kanadyjczycy również podłapali manię Morderczych Wyścigów. Pierwsze dwa wyścigi w Kanadzie odbyły się w Whistler i Toronto. W 2012 w Toronto wystartowało 35,000 uczestników i jest to na ten moment rekord jeśli chodzi o frekwencje. W następnym roku Wyścigi Śmierci planowane są w Montrealu i Kalgary.3jpg

 Udoskonalanie Wyścigu…


Wyścigi Śmierci zaczeły urozmaicać swoją ofertę. I tak powstał w Kanadzie wyścig o nazwie „Ucieczka Skazańców”. Pierwszy taki wyścig odbył się w 2011 roku w Ontario. Kolejną nową odmianą Wyścigu Śmierci jest Wyścig Spartan. P. Sevigny dyrektor wyścigu Spartan mówi „Będziemy większym wyścigiem niż Ironman, taki jest nasz cel. Jest wiele osób które ukończyło Ironmana i bierze teraz udział w Wyścigu Spartan. Zawodnicy triathlonu którzy ukończyli Ironmana mówią o wyścigu ; „to będzie dla nas zaszczyt dopisać do sportowej kariery obok ukończonego Ironmana, ukończenie Wyścigu Spartan”

Wyścig Spartan został utworzony przez siedmiu biegaczy marynarki wojennej. Stworzyli oni 3 opcje rozgrywania wyścigów; Spartan sprint rozgrywany jest na dystansie 5 km i zawiera 15 przeszkód. Wyścig Super Spartan składa się z 10km i z 20 przeszkód. I najdłuższy wyścig Spartan Bestia zawiera 20 kilometrów i 25 przeszkód. Przeszkody są ujawnione dopiero na trasie wyścigu w dzień zmagań. Jest to dodatkowe utrudnienie psychiczne dla zawodników ponieważ nikt do końca nie wie co go czeka na trasie. „W życiu jest tak samo, nikt nie może nam powiedzieć jak będzie wyglądać nasze życie. Jakie przeszkody staną nam na drodze, i w jaki sposób je pokonać”-mówi P.Sevigny. „Musisz po prostu znaleźć sposób aby przez te trudności przejść” , Tak jak Morderczy wyścig opiera się na współpracy i koleżeństwie tak samo jest w wyścigu Spartan; „Czasami myślisz że możesz pokonać bieg samemu, ale w jakimś momencie pojawia się taka przeszkoda że bez czyjejś pomocy sobie nie poradzisz i utkniesz w jednym punkcie, Wyścig Spartan cieszy się coraz większym powodzeniem w świecie maniaków sportu. Aby przyciągnąć nowych ochotników i podkręcić poziom współzawodnictwa organizatorzy w 2012 roku wyznaczyli jako główną wygraną 500,000$ w gotówce dla pierwszego uczestnika który pokona linie mety.

Ucieczka skazańców, przyciąga uczestników o różnych predyspozycjach kondycyjnych; od amatorów schodzących prosto z kanapy do profesjonalnych lekkoatletów. Wyścig ten jest utworzony jako alternatywa do klasycznego biegu na 5km. Uczestnicy którzy biorą udział muszą mieć bose stopy . Typowymi przeszkodami dla tego wyścigu jest „Rożno Wojownika” gdzie zawodnicy muszą przeskoczyć przez dwa płonące doły, oraz „Bagniste Okaleczenie” zmuszające uczestników do czołgania się w dole z błotem pod kolczastymi drutami.


4jpg

Zdrowie


Oczywiście podczas tego typu wyścigu mogą pojawić się kontuzje. Światowa telewizja podawała o poważnych problemach zdrowotnych podczas Morderczego Wyścigu Śmierci w Toronto. Padawali że kilku z uczestników nabawiło się hipotermii i miało problem z sercem. Jeden mężczyzna stracił przytomność pod wodą w momencie gdy inna osoba skoczyła na niego. W Wyścigu Spartan przeważają obdrapania, zwichnięcia i kilka złamanych kości ale jest takich przypadków i tak nie wiele jeśli patrzeć na łączną liczbę osób startujących . Organizator P.Sevigny mówi” Naszą odpowiedzialnością jest zapewnić ciężki wyścig, ale zarazem bezpieczny. Jesteśmy dumni z siebie że mamy tak niskie statystyki poważnych kontuzji, i zrobimy wszystko aby tak pozostało. Takie jest przewidywalne ryzyko. Ludzie wiedza na co się zapisują. Nie jest to codzienny spacer w parku”.

 


5jpg


Po co to wszystko

Wyścigi te powstały głównie z myślą o ludziach którzy zmęczeni sa juz “nudnymi” maratonami. Pomimo że wyścig Śmierci polega również na bieganiu to jest on zdecydowanie inny niż inne imprezy biegowe. Nie jest on „nudny” jak zwykły bieg. Jego trasa liczy pełno przeszkód. „Tutaj nie jest ważne jak szybko go ukończysz , tylko ile bólu i potu zostawiłeś po sobie na trasie.”-mówi organizator imprezy P. Sevigny


6jpg


W Polsce...

W Polsce tego typu impreza będzie odbywała się 17 sierpnia w Lublińcu. Wyścig nosi nazwę „Bieg Katorżnika”. Zapisy rozpoczną się już od stycznia. Ja zapiszę się od razu na początku aby mieć więcej mobilizacji do przygotowań…przygotowań w postaci tażania się w Kanadyjskim błocie:)                                       Wiecej o biegu Katorżnika na ich stronie:


7jpgGreat Wall Marathon in China

1_1jpg


Dzisiaj przeglądam ciekawe recenzje z biegów maratońskich. Jeden z nich szczególnie przykuł moją uwagę- Wielki Maraton po murze Chińskim.

 

Oglądałam z biegu zdjęcia i czytałam o jego trasie. Coś wspaniałego. Pomyślałam że skoro mój tata na 50 urodziny dostał prezent jako udział w maratonie w Toronto, to ja poproszę jako prezent na 50- bilet na Maraton po murze Chińskim na rok 2028!

 

Co roku w maju do chińskiej prowincji Tianjin przybywają biegacze z całego świata, żeby wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu jakim jest maraton na Murze Chińskim.

Trasą tego maratonu jest Wielki Mur Chiński. 80% biegu odbywa się pod górę. Pierwszym etapem jest dobiegnięcie do początku GreatWall, Kolejny etap to trasa po murze (ok. 15km). Zawiera ona 5164 schodków! Kolejnym etapem jest bieg w ciasnych uliczkach w lokalnych wioskach .

 

Z powodu trudnej trasy wyniki w maratonie odbiegają od światowej czołówki. W zeszłorocznym maratonie wśród kobiet zwyciężyła Finka - Mari Kauri z wynikiem 4:11:19 natomiast wśród mężczyzn pierwszy ma metę dotarł Yanqiao Yun z Chin, który ukończył dystans.

 

Nie o wyniki jednak chodzi, ale o samo przeżycie. Bieg po Murze Chińskim to nie tylko zmaganie z własnymi słabościami. To także fascynująca lekcja ponad 1000-letniej historii i szansa na doświadczenie czegoś wyjątkowego. Co innego bowiem zwiedzać Mur Chiński podczas wycieczki krajoznawczej, a co innego zmierzyć się z jego "wielkością" pokonując jego fragment biegiem. Podczas maratonu można podziwiać wspaniałe widoki chińskiej prowincji Tianjin (w dosłownym łumaczeniu "niebiański bród"). Kolejny maraton w Chinach jest planowany na 18 maja 2013 roku.

 

Już dzisiaj na listę moich marzeń wpisuje ;

-Bieg Maratoński po Murze Chińskim

Katarzyna Gudaniec 13.11.2012